Implant słuchowy to jedyna na świecie elektroniczna proteza słuchu. To właśnie dzięki nim Pacjenci mają możliwość wrócić do świata dźwięków.
Gdyby nie implanty, osoby z głębokim niedosłuchem skazane byłby na życie w ciszy i komunikowanie się za pomocą języka migowego. Dowodem tego, jak bardzo zmieniają one życie są tysiące użytkowników na całym świecie. W Polsce implanty słuchowe wszczepiane są od 25 lat i są w 100% refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Implanty słuchu przeznaczone są dla:
– osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym, częściową lub całkowitą głuchotą,
– dzieci niesłyszących, zdiagnozowanych w badaniach przesiewowych słuchu (badaniom przesiewowym poddawane są wszystkie noworodki w Polsce)
– osób, które utraciły słuch z różnych przyczyn i w różnych momentach życia, którym aparat słuchowy nie daje oczekiwanych efektów.
Gdyby nie implanty słuchowe, ludzie niesłyszący skazani byliby na wyłączenie z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego.
Hania, użytkowniczka implantu ślimakowego
Beata, użytkowniczka implantu BAHA
Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są implanty ślimakowe oraz implanty zakotwiczone w kości Baha. Dobierane są one w zależności od rodzaju niedosłuchu, w sytuacji kiedy aparat słuchowy nie pomaga.
Najprościej mówiąc, implanty ślimakowe przeznaczone są dla osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym – czyli w sytuacji kiedy ślimak w uchu wewnętrznym nie działa poprawnie. Wówczas pod skórę wszczepia się cienki, tytanowy implant z elektrodami, które mają na celu stymulować niesprawnego ślimaka. Za małżowiną uszną umieszcza się procesor dźwięku, który ma za zadanie przekazywanie dźwięków do umieszczonego implantu pod skórą.
Implanty zakotwiczone w kości Baha są rozwiązaniem dla osób z niedosłuchem przewodzeniowym (czyli wtedy, kiedy ślimak jest zdrowy ale problem występuje na odcinku przewodu słuchowego tj. ucha zewnętrznego, np. w przypadku kiedy Pacjent ma zarośnięte małżowiny uszne), mieszanym (np. w sytuacji nawracających stanów zapalnych ucha środkowego) i jednostronną głuchotą. W takich przypadkach implant wszczepiany jest do kości czaszki i wykorzystuje naszą niezwykłą umiejętność przenoszenia dźwięków drogą kostną.
Implant przede wszystkim pozwala w pełni się rozwijać i funkcjonować w społeczeństwie. Możesz wykonywać swoją pracę i realizować pasje tj. pływanie, gra na fortepianie, taniec. Implant to również poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się, że nie usłyszysz pędzącego samochodu lub krzyku ostrzegawczego. Możesz czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak np. akcesoria bezprzewodowe, możesz słyszeć nawet podczas jazdy na rowerze czy sportów ekstremalnych.
Ale implant daje jeszcze coś – pozwala usłyszeć dźwięki, które są niedostępne dla wielu osób w aparacie słuchowym tj. świergot ptaków, krople deszczu spadające na parapet, burzę czy choćby odgłos wycieranego szkła. Te właśnie szczegóły sprawiają, że implant pozwala w pełni cieszyć się życiem!
Nigdy nie jest się za młodym ani za starym na czerpanie z życia tego co najlepsze.