Czym jest implant słuchowy?

2017-07-14

Implant słuchowy to jedyna na świecie elektroniczna proteza słuchu. To właśnie dzięki nim Pacjenci mają możliwość wrócić do świata dźwięków.

 

Gdyby nie implanty, osoby z głębokim niedosłuchem skazane byłby na życie w ciszy i komunikowanie się za pomocą języka migowego. Dowodem tego, jak bardzo zmieniają one życie są tysiące użytkowników na całym świecie. W Polsce implanty słuchowe wszczepiane są od 25 lat i są w 100% refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Implanty słuchu przeznaczone są dla:

– osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym, częściową lub całkowitą głuchotą,

– dzieci niesłyszących, zdiagnozowanych w badaniach przesiewowych słuchu (badaniom przesiewowym poddawane są wszystkie noworodki w Polsce)

– osób, które utraciły słuch z różnych przyczyn i w różnych momentach życia, którym aparat słuchowy nie daje oczekiwanych efektów.

 

Gdyby nie implanty słuchowe, ludzie niesłyszący skazani byliby na wyłączenie z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego.

 

Implant słuchowy u dziecka

Hania, użytkowniczka implantu ślimakowego

Implant Słuchowy

Beata, użytkowniczka implantu BAHA

 

Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są implanty ślimakowe oraz implanty zakotwiczone w kości Baha. Dobierane są one w zależności od rodzaju niedosłuchu, w sytuacji kiedy aparat słuchowy nie pomaga.

 

Najprościej mówiąc, implanty ślimakowe przeznaczone są dla osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym – czyli w sytuacji kiedy ślimak w uchu wewnętrznym nie działa poprawnie. Wówczas pod skórę wszczepia się cienki, tytanowy implant z elektrodami, które mają na celu stymulować niesprawnego ślimaka. Za małżowiną uszną umieszcza się procesor dźwięku, który ma za zadanie przekazywanie dźwięków do umieszczonego implantu pod skórą.

Implant ślimakowy
Implant ślimakowy

 

Implanty zakotwiczone w kości Baha są rozwiązaniem dla osób z niedosłuchem przewodzeniowym (czyli wtedy, kiedy ślimak jest zdrowy ale problem występuje na odcinku przewodu słuchowego tj. ucha zewnętrznego, np. w przypadku kiedy Pacjent ma zarośnięte małżowiny uszne), mieszanym (np. w sytuacji nawracających stanów zapalnych ucha środkowego) i jednostronną głuchotą. W takich przypadkach implant wszczepiany jest do kości czaszki i wykorzystuje naszą niezwykłą umiejętność przenoszenia dźwięków drogą kostną.

Implant BAHA
Implant BAHA

 

Implant przede wszystkim pozwala w pełni się rozwijać i funkcjonować w społeczeństwie. Możesz wykonywać swoją pracę i realizować pasje tj. pływanie, gra na fortepianie, taniec. Implant to również poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz obawiać się, że nie usłyszysz pędzącego samochodu lub krzyku ostrzegawczego. Możesz czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak np. akcesoria bezprzewodowe, możesz słyszeć nawet podczas jazdy na rowerze czy sportów ekstremalnych.

 

Dziecko z implantem słuchowym

Aktywność fizyczna z implantem słuchowym

 

Sport z implantem słuchowym

Basen i implant słuchowy

 

Ale implant daje jeszcze coś – pozwala usłyszeć dźwięki, które są niedostępne dla wielu osób w aparacie słuchowym tj. świergot ptaków, krople deszczu spadające na parapet, burzę czy choćby odgłos wycieranego szkła. Te właśnie szczegóły sprawiają, że implant pozwala w pełni cieszyć się życiem!

Nigdy nie jest się za młodym ani za starym na czerpanie z życia tego co najlepsze.