Jak otrzymać implant słuchowy?

2017-07-14

Jeżeli ktoś w Twoim otoczeniu cierpi na głęboki niedosłuch lub korzysta z aparatów, które nie przynoszą mu korzyści skontaktuj go z naszą infolinią Razem dla słuchu. Przeprowadzimy z nim wywiad i w razie potrzeby umówimy na spotkanie z inżynierem klinicznym.

 

Do Ciebie należy pierwszy krok na drodze do świata dźwięków.

 

Kontakt z infolinią

Jeżeli masz problem ze słuchem i potrzebujesz pomocy, zadzwoń na infolinie 22 3333 000 lub skorzystaj z live chatu na stronie www.razemdlasluchu.pl – udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Konsultacja ze specjalistą

Kiedy swobodna rozmowa staje się trudna lub prawie niemożliwa, należy skontaktować się z lekarzem laryngologiem lub audiologiem, który oceni, gdzie leży przyczyna problemów ze słuchem.

Zakwalifikowanie do implantu

Jeżeli lekarz stwierdzi głęboki niedosłuch odbiorczy, najprawdopodobniej zostaniesz zakwalifikowany do implantu ślimakowego i otrzymasz skierowanie do szpitala, w którym wykonywane są wszczepy implantów.

Wszczepienie implantu

Operacja polega na wprowadzeniu do ślimaka elektrody stymulującej nerw odpowiedzialny za prawidłowe słyszenie. Jest to cześć wewnętrzna systemu znajdująca sie pod skóra, tuz za uchem. Podczas operacji wszczepienia implantu ślimakowego, trwającej około 1-2 godzin, do ślimaka wprowadza sie elektrodę stymulująca nerw odpowiedzialny za prawidłowe słyszenie. Elektroda połączona jest z niewielkim stymulatorem, kontrolującym prawidłowa stymulacje nerwu.

Dopasowanie procesora dźwięku

Po ściągnięciu szwów (zazwyczaj ok. 4 tygodnie po operacji) spotkasz sie z inżynierem klinicznym w celu dopasowania procesora dźwięku.

Rehabilitacja

Z każdym dniem Twój słuch będzie sie systematycznie poprawiał. Kontaktuj sie regularnie z logopeda, który pomoże Ci osiągnąć najlepsze wyniki. Poprawnie prowadzona rehabilitacja to regularna praca ze specjalistami, terapeutami, a także Twój wysiłek poza gabinetem specjalisty, związany przede wszystkim z jak najdłuższym i najczęstszym korzystaniem z procesora dźwięku. Czas rehabilitacji to dla wielu osób chwile postępów w słyszeniu, ale także zwątpienia i słabości, zwłaszcza gdy oczekujemy natychmiastowych efektów zaraz po otrzymaniu procesora. Musimy pamiętać, że u każdego rehabilitacja przebiega inaczej. U jednych można zaobserwować natychmiastowy postęp, a u niektórych na takie same efekty czekamy dłużej.

 

 

Jeśli podejrzewasz, że możesz kwalifikować się do implantu słuchowego
wypełnij nasz test słuchu on-line.

 

Jeżeli masz wątpliwości i z jakichś względów obawiasz się podjąć decyzję
o wszczepie implantu słuchowego, skontaktuj się z naszymi Ambasadorami,
którzy tą decyzję mają już za sobą.

 

 

Posłuchaj co Marcin Nędza mówi na temat implantów słuchowych: