Wszczepienie implantu słuchowego to bardzo ważny moment w życiu każdego pacjenta i kluczowy etap w walce o słuch. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać jak najlepsze efekty teraz bardzo dużo zależy od naszej siły i woli walki!
To, w jakim stopniu wykorzystamy możliwości implantu słuchowego w głównej mierze zależy od nas samych. Rehabilitacja to fascynująca, ale jednocześnie żmudna i wieloetapowa wspólna droga. Każdy człowiek jest inny, dlatego dopasowanie procesora dźwięku jest zawsze bardzo indywidualnym procesem. Ustawienie parametrów pracy procesora dźwięku daje podstawy do prowadzenia skutecznej codziennej rehabilitacji pod okiem specjalistów i rodziców. Również odwrotnie, czyli właściwie prowadzona rehabilitacja doskonale usprawnia i przyśpiesza proces dopasowania parametrów pracy procesora dźwięku. Dlatego równoległe połączenie tych dwóch istotnych elementów to podstawa, aby osiągnąć sukces, jakiego oczekujemy od tak nowoczesnej technologii.
Zuzia i Szymon, użytkownicy implantu ślimakowego
Rehabilitacja jest najważniejszym elementem opieki pooperacyjnej. W żadnym wypadku nie można pozwolić sobie na zaniedbanie tego obszaru. Przebieg rehabilitacji ma decydujący wpływ na dalszy rozwój pacjenta i tym samym efektywność działania implantu. Przy jej planowaniu terapeuta indywidualnie uwzględnia możliwości oraz potrzeby danego pacjenta. Poprawnie prowadzona rehabilitacja to regularna praca ze specjalistami, terapeutami, ale przede wszystkim wysiłek rodziców i dziecka. Czas rehabilitacji to dla wielu osób chwile zwątpienia i słabości. Często oczekujemy, że zaraz po otrzymaniu procesora bliskie nam osoby będą w stanie podejmować sprawną komunikację. Nie widząc natychmiastowych efektów, łatwo tracimy nadzieję i wiarę w sens naszej pracy. Jednak musimy pamiętać, że u każdego pacjenta rehabilitacja przebiega inaczej. U jednych można zaobserwować natychmiastowy postęp, a u niektórych na takie same efekty czekamy znacznie dłużej.
Mieczysław, użytkownik implantu ślimakowego
Rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej. Oczywiście zaraz po operacji bardzo istotną rolę w całym procesie rehabilitacji odgrywają również (w przypadku dzieci) sami rodzice. W tym przypadku najważniejsze jest świadome budowanie sposobów komunikowania się z dzieckiem. Trzeba organizować sytuacje życia codziennego w taki sposób aby stawały się dla dziecka ważne, znaczące. Implant daje możliwość docierania bodźca słuchowego. Najważniejsze by te bodźce przekształcić w informacje o konkretnym znaczeniu, przy pomocy sytuacji mających miejsce w rzeczywistości.
Zuzia i Bartosz, użytkownicy implantu ślimakowego
DO POBRANIA: